Jubilejný rok 2025 - príprava, otvorenie, posvätné miesta a odpustky

Svätý Otec František dňa 9. mája 2024, na slávnosť Nanebovstúpenia Pána, vyhlásil Bulou Spes non confundit (Nádej nezahanbuje) riadne Jubileum roku 2025.

Z rozhodnutia Najvyššieho veľkňaza, aby sa v spoločenstve s celou Cirkvou, v nedeľu 29. decembra 2024, na sviatok Svätej Rodiny Ježiša, Márie a Jozefa, slávilo otvorenie Jubilea roku 2025 aj v partikulárnych cirkvách,

pozýva spišský diecézny biskup Mons. František Trstenský Boží ľud Spišskej diecézy,

aby sa zhromaždil v chráme sv. Egídia v Poprade, odkiaľ sa bude spoločne putovať do Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie, kde sa bude sláviť slávnostná svätá omša otvorenia Jubilea roku 2025 v našej diecéze, pri ktorej spišský diecézny biskup udelí všetkým prítomným veriacim Pápežské požehnanie spojené s úplnými odpustkami.

V tejto súvislosti Apoštolská Penitenciária vydala Normy o udeľovaní odpustkov počas riadneho Jubilea roku 2025, podľa ktorých miestny ordinár pre dobro veriacich určí „posvätné miesta prijatia a privilegované priestory na zrod nádeje“ (Spes non confundit, 24), kde môžu veriaci, pútnici nádeje, získať jubilejné odpustky udelené Svätým Otcom.

Na základe týchto usmernení a podľa zámeru Svätého Otca otec biskup František ustanovil, že odo dňa 29. decembra 2024 do dňa 28. decembra 2025, počas celého Jubilea roku 2025, budú tieto jubilejné posvätné miesta v Spišskej diecéze s jubilejným krížom:

• Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí;
  • Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade;
  • Bazilika Navštívenia Panny Márie v Levoči;
  • Bazilika svätého Jakuba v Levoči;
  • Bazilika Svätého Kríža v Kežmarku;
  • Svätyňa Božieho Milosrdenstva v Smižanoch;
  • Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Zákamennom;
  • Farský kostol svätého Jozefa v Krivej;
  • Farský kostol svätého Ondreja v Ružomberku;
  • Farský kostol svätého Mikuláša v Starej Ľubovni.

V našej diecéze bude prebiehať príprava na Jubilejný rok aj formou spoločných stretnutí, ktoré budú začínať svätou omšou, po ktorej bude nasledovať krátke zamyslenie, a to v troch termínoch: 26. september 2024, 24. október 2024 a 21. november 2024 a na troch miestach: Poprad, Ružomberok, Zákamenné.

Dekrét:

Plagát prípravných stretnutí: