Rímskokatolícky farský úrad

ochraňuj nás!

OBNOVENIE BOHOSLUŽIEB
aktuálne usmernenia S PLATNOSŤOU OD 6. MÁJA 2020

• Od soboty 9. mája 2020 sa prestávajú vysielať sväté omše online spôsobom a obnovuje sa verejný spôsob slávenia bohoslužieb i v našej farnosti.
  • Naďalej platí dišpenz od povinnej účasti ľudu na bohoslužbách v nedele a sviatky najmä pre starších a ľudí so slabšou imunitou. Tí majú stále možnosť sledovať sväté omše v katolíckych médiách: TV LUX a Rádio Lumen, podľa programu, i naďalej. Tieto sväté omše treba pozorne sledovať a prežívať v priamom prenose a platia tak, ako keby ste boli účastní na svätej omši v kostole.
  • Sväté omše v nedele budú o 07:00 hod. - pre seniorov, 08:30 hod. a 10:00 hod.
  • Vstup a pobyt v kostole bude možný iba s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka).
  • Pri vchode do kostola je potrebné aplikovať dezinfekciu rúk alebo použiť vlastné rukavice (hygienické alebo textilné).
  • Sväteničky so svätenou vodou budú vyprázdnené a z bezpečnostných dôvodov prelepené.
  • Odstup medzi osobami v laviciach bude min. 2 metre. Ak ide o rodinných príslušníkov z jedného domu, odstup nie je potrebný.
  • Obsadzujte len miesta, ktoré budú vyznačené, začnite od oltára. (Majme na pamäti, že stále sme v období pandémie, preto neobsadzujme hneď "svoje" miesta v laviciach, ale miesta zaradom.)
  • Sväté omše budú slúžené recitovanou formou.
  • Je potrebné dodržiavať respiračnú etiketu: kašlať, kýchať do vreckovky resp. do lakťového ohybu, nepodávať si ruky.
  • Na obradoch sa nesmú zúčastniť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo majú príznaky infekčného respiračného ochorenia.
  • V nedele sa budú konať samostatné bohoslužby pre seniorov nad 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách o 07:00 hod. Zároveň je umožnené, aby sa tieto skupiny veriacich zúčastnili aj na bohoslužbách, ktoré nie sú pre nich vyhradené.
  • Podávanie rúk v obrade pokoja sa vynecháva a nahrádza sa jednoduchým úklonom alebo gestom úsmevu.
  • Sväté prijímanie sa bude podávať na ruku, predtým si treba zložiť rúška a rukavice. Veriaci majú k svätému prijímaniu pristupovať tak, že predložia otvorenú dlaň ľavej ruky vo výške hrude, kňaz položí Eucharistiu veriacemu na otvorenú dlaň a veriaci si ju sám pravou rukou vloží do úst pred kňazom. Potom odíde na svoje miesto. Veriaci nesmie odísť s Eucharistiou v ruke!
    Tí, ktorí nemôžu z vážneho zdravotného alebo iného dôvodu prijať Eucharistiu do rúk, nech prídu na sväté prijímanie na záver, ako poslední.
  • V rade na sväté prijímanie je potrebné dodržiavať 2 metrový odstup.
  • V kostole bude zabezpečené nepretržité vetranie.
  • Spevníky, ktoré sa nachádzajú na laviciach budú pozbierané. Spevníky, ktoré si prinesiete na bohoslužbu si nenechávajte v kostole, ale vezmite si ich domov.
  • Pri svätých omšiach, v ktorých sa zbiera zvonček (nedeľa, prikázané sviatky, pohreby, sobáše) budú pripravené košíky pri východoch z kostola, aby sa predišlo podávaniu košíkov.

Všetky ďalšie potrebné usmernenia budú včas oznámené na webovej stránke a vyvesené aj v kostole.

Aktuality zo života farnosti a Cirkvi

Biskupská vysviacka

Termín biskupskej vysviacky

Spišská diecéza s radosťou oznamuje, že Mons. Ján Kuboš, menovaný pomocný biskup Spišskej diecézy, vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou J. Ex. Mons. Štefana Sečku, spišského biskupa, príjme biskupskú vysviacku v Katedrále sv. Martine v Spišskej Kapitule dňa 24. júna 2020 o 10:00 hod. Spolusvätiaci biskupi: J. Ex. Mons. Giacomo Guido Ottonello, apoštolský nuncius na Slovensku a J. Ex. Mons. Andrej Imrich, emeritný pomocný biskup Spišskej diecézy. Táto vysviacka bude vysielaná prostredníctvom TV LUX.

Ďalej